جاذبه های طبیعت گردی

mesr

۰۵

فروردین
۱۳۹۵

کویر مصر

ارسال شده توسط: سبحان/ 430 ۰

کویر مصرمصر که نام‌های پیشین آن: مزرعه یوسف، چاه دراز، کلاته یوسف بوده است، روستایی در استان اصفهان و از توابع شهرستان خور و بیابانک می باشد که در ۶۰ کیلومتری شمال خور و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق در دشت کویر ایران قرار دارد. دو روستای بسیارکوچک دیگر به نامهای امیرآباد و فرحزاد به همراه روستای مصر دریک خط شمالی– جنوبی به طول حدود ۶ کیلومتر قرار دارند. روستا یا کویر مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار گرفته است. روستای مصر یکی از مناطق گردشگری جذاب ایران بوده و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از دوستاران طبیعت آشناست.

این شرکت با اجرای منظم تور طبیعت گردی کویر مصر به صورت چند روزه با بهترین خدمات و راهنمایان مجرب افتخار خدمت گزاری شما گرامیان را دارد.

روستای مصر

درباره بارانداز ، آخر دنیا
این روستا آخرین روستای مسکونی پیش از دشت کویر فرحزاد می باشد که در دهه ۱۳۲۰ ه.ش با ساختن دوازده خانه به نیت دوازده امام بنا گردیده است. در قدیم به محلی که کاروان­ های شتر برای استراحت یا شب مانی بار می­ انداختند یا بار به زمین می ­گذاشتند بارانداز گفته می شد که این محل ممکن بود کاروانسرا، چاه آب، اتاق و یا بدون هیچ سرپناهی وسط بیابان باشد. دو نمونه از این خانه­ ها اقامتگاه سنتی بارانداز یک و دو  می باشد که بارانداز یک، خانه برادران طباطباییست که از سال ۸۵ به اقامتگاه گردشگران تبدیل گردیده است و کمی بعد بارانداز دو که بزرگترین خانه محلی روستا می باشد نیز بازسازی و به بهره برداری رسیده است. بارانداز دو ۸ اتاق و بارانداز یک ۵ اتاق دارند و ظرفیت اتاق­ ها متفاوت و بیشینه ظرفیت اتاق ­ها ۵ الی ۱۲ نفر می باشد.سبک معماری باراندازها برگرفته از معماری درون ­گرای روستا­های کویری و با خشت و کاه گل ساخته شده است.باراندازها محل زندگی خانواده طباطبایی شهر جندق در ۴۵ کیلومتری روستای فرحزاد است و به صورت خانوادگی اداره می شود. هر دو بارانداز باغچه، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، ایوان شاه­ نشین و حمام و منقلی برای روشن کردن آتش و پذیرایی با چای آتشی دارند. مکانی برای نشستن دور آتش و مراسم آتشونی در محل ورودی بارانداز ایجاد شده است که در همین جا، آبگوشت معروف (لاخُلی) پخته می­ شود.

 

راجب ریشه نام روستا

فرد سرمایه‌داری به نام یوسف که به شبانی و چراندن گوسفندان می‌پرداخت بنیانگذار این روستا بود. عمر این روستا بیش از ۱۰۰ سال نیست، اما همه آن را به نام مزرعه یوسف می‌شناختند تا آنکه خشک و کم آب شدن قنات های روستا یوسف را مجبور به حفر چاه با موتورهای دیزلی انگلیسی نمود و چند سال بعد از بهره‌برداری از این چاه ها دوباره سفره‌های زیرزمینی آب پائین‌تر رفت تا اینکه یوسف چاه عمیق‌تری را حفر کرد به همین دلیل اهالی روستاهای همجوار، این روستا را (چاه دراز) نامیدند. اما یوسف از اهالی خواست از آن به بعد نام این روستا را مصر بنامند چون نام وی یوسف است و داستان یوسف پیامبر نیز در سرزمین مصر اتفاق افتاد بود. در وسط روستا به دستور یوسف خیابان عریضی به طول حدود ۵۰۰ متر احداث شد و در پاسخ به ابهامات اهالی که معتقد بودند روستای ما کوچک است و نیازی به احداث این خیابان ندارد می‌گفت که در آینده‌ای نزدیک اینجا شلوغ و معروف می‌شود و جالب اینکه اکنون گردشگران زیادی از این روستا دیدن می‌کنند به نحوی که اکنون روستای مصر یکی از مقاصد مهم طبیعت گردی در ایران به شمار می رود.

درباره روستای مصر

در ورودی روستا دو تاق کوچک مقابل هم قرار دارد که داخل یکی ژنراتور بزرگی وجود دارد که برق مصر و روستای هم جوار آنرا ( فرحزاد )از این طریق تامین می گردد و دیگری تنها مغازه‌ی روستاست که مجهز به خط تلفن ثابتی است که ارتباطات مخابراتی ساکنان یا احیانا مسافران را برقرار می‌کند و در حال حاضر ارتباط با تلفن همراه میسر نمی باشد.

جاذبه‌های روستای مصر

تعداد زیادی از منجمان آسمان تاریک و صاف این مکان را برای برپایی کارگاه‌های رصدی خود انتخاب و همچنین بسیاری از عکاسان از طبیعت کویری این مکان برای عکاسی استفاده می‌نمایند. بلوار به عرض حدود ۵۰ متر داخل روستا جهت جلوگیری از جابجایی شن‌های روان، موتور سواری، شترسواری در کویر، وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان گردشگران و مهمتر از همه وجود نیزارهایی سرسبز و وسیع در فاصله ۵ کیلومتری روستا و وجود تپه‌های شنی در اطراف آن از جمله عواملی می باشد که باعث جذب توریست در کویر گردیده است و حضور توریست‌های خارجی برای دیدن عجایب کویر مرکزی ایران در آن فراوان است. وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز و …

جهت اطلاع از قیمت تور کویر مصر  به صورت ۱ روزه و چندروزه که زیر شاخه تور طبیعت گردی می باشد از منوی سایت به قسمت تور طبیعت گردی مراجعه نمایید و یا با شماره تلفن ۸۸۸۹۷۱۷۹-۰۲۱ مرکز توریسم ایران تماس بگیرید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید