دسته: دسته بندی نشده

جریمه کنسلی تورها

شرایط کنسل نمودن تور

ارسال شده توسط: سبحان/ 2463 ۰
  • نظر به اینکه برای هر تور برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام می‌گردد، لذا کنسل نمودن سفر از سوی مسافرین محترم به منزله برهم ریختگی تمامی این برنامه‌ریزی‌ها خواهد شد و این کنسل نمودن هر چه به زمان سفر نزدیک‌تر باشد مشکلات مرکز توریسم ایران بیشتر خواهد بود لذا پرداخت جریمه کنسل نمودن تور امری بدیهی است.
    جریمه کنسل نمودن سفرهای داخلی طبق «جدول شماره ۱» و تورهای خارجی طبق «جدول شماره ۲» از کل مبلغ سفر‌ کسر و مابقی وجوه به همسفران پرداخت خواهد شد.
  • در صورت اختلاف بین ارقام اعلام شده زیر و قرارداد مکتوب، مندرجات قرارداد ملاک عمل خواهد بود.

جدول شماره ۱: جریمه کنسلی تورهای داخلی

گشت‌های عادی گشت‌های نوروزی*
زمان ابطال توسط مسافر درصد جریمه زمان ابطال توسط مسافر درصد جریمه
از زمان ثبت‌نام تا ۱۵ روز قبل از سفر صفر درصد از زمان ثبت‌نام تا ۳۰ روز قبل از سفر صفر درصد
از ۱۴ تا ۷ روز قبل از سفر ۲۰ ٪ از ۲۹ تا ۲۵ روز قبل از سفر ۳۰ ٪
از ۶ تا ۴ روز قبل از سفر ۴۰ ٪ از ۲۴ تا ۲۱ روز قبل از سفر ۳۵ ٪
از ۳ تا ۱ روز قبل از سفر ۶۰ ٪ از ۲۰ تا ۱۱ روز قبل از سفر ۴۰ ٪
از ۲۴ تا ۱۲ ساعت قبل از سفر ۷۰ ٪ از ۱۰ تا ۴ روز قبل از سفر ۶۰ ٪
از ۱۲ ساعت قبل و یا عدم حضور در سفر ۹۰ ٪ از ۳ روز قبل و یا عدم حضور در سفر ۱۰۰ ٪

جدول شماره ۲: جریمه کنسلی تورهای خارجی

گشت‌های عادی گشت‌های نوروزی*
زمان ابطال توسط مسافر درصد جریمه زمان ابطال توسط مسافر درصد جریمه
از زمان ثبت نام تا ۴۵ روز قبل از سفر ۱۰ ٪ از زمان ثبت نام تا ۴۵ روز قبل از سفر ۱۰ ٪
از ۴۴ تا ۳۰ روز قبل از سفر ۲۰ ٪ از ۴۴ تا ۳۰ روز قبل از سفر ۳۰ ٪
از ۲۹ تا ۲۱ روز قبل از سفر ۳۰ ٪ از ۲۹ تا ۲۱ روز قبل از سفر ۴۰ ٪
از ۲۰ تا ۳ روز قبل از سفر ۷۰ ٪ از ۲۰ تا ۷ روز قبل سفر ۷۰ ٪
از ۲ روز قبل و یا عدم حضور در سفر ۹۰ ٪ از ۶ روز قبل و یا عدم حضور در سفر ۱۰۰ ٪

* گشت‌های نوروزی گشت‌هایی هستند که در فاصله زمانی ۲۵ اسفند لغایت ۱۵ فروردین سال بعد برگزار می‌گردد.

دارو و لوازم شخصی

دارو و لوازم شخصی

ارسال شده توسط: سبحان/ 1329 ۰

دارو و لوازم بهداشتی شخصیدارو و لوازم شخصی: داروها و لوازم بهداشت شخصی ازجمله مواردی هستند که اهمیت بسیار زیادی در مسافرت‌ها دارند.

همواره به خاطر داشته باشید که اگر از داروهای خاصی استفاده می‌کنید حتماً آن‌ها را به حد الزام به همراه داشته باشید.در غیر این صورت سعی کنید مقداری از داروهای عمومی مثل مسکن‌ها، قرص‌های سرماخوردگی، ضد حساسیت، ضد اسهال، ضد تهوع، آنتی‌بیوتیک، پودر ORS، ماده ضدعفونی ‌کننده مثل بتادین و مواردی را که بدون تجویز پزشک می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید به همراه داشته باشید.

ضمناً تعدادی چسب زخم، گاز استریل، باند و وسایلی که می‌تواند در آسیب دیدگی‌های کوچک به کمکتان بیاید را نیز به فهرستتان اضافه کنید. به همراه داشتن حشره‌کش‌های خانگی و یا پماد دافع حشرات به‌منظور جلوگیری از گزیدگی می‌تواند مفید باشید. اگر در اعضای تیم مسافرتی شما بچه‌های کوچک هم حضور دارند همراه داشتن شیر خشک اضافی، شربت‌های تب بر، قطره و یا شربت مولتی‌ویتامین و دیگر داروهای متناسب الزام به نظر می‌رسد.

قبل از سفر نحوه نگهداری داروها را از دکتر داروساز سؤال کنید. داروهایتان را درجاهایی از اتومبیل که در معرض نور خورشید قرار دارد نگذارید و یادتان باشد که حتماً تاریخ انقضای داروهایتان را که بر روی آن‌ها قیدشده چک کنید. اگر جعبه اصلی داروها را دور انداخته‌اید تاریخ را از روی بدنه آن چک کنید.

(مثلاً تاریخ انقضاء پمادها و کرم‌های موضعی روی انتهای تیوپ پماد حک‌شده است.)

به‌طورکلی می‌توانید شماره تلفن مراکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم را به همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل از راهنمایی کارشناسان آن مراکز استفاده کنید.

لوازم شخصی شامل مسواک، حوله، خمیردندان، کرم ضد آفتاب، پماد های لب و دست، دستمال مرطوب یا ژل‌های شستشو و شوینده‌های سبک است.

تذکر: هرگز داروها را بدون تجویز پزشک و خودسرانه مصرف نکنید.

ظروف شخصی: تا جایی که می‌توانید از ظروفی استفاده کنید که به طبیعت آسیب نمی‌رساند. استفاده زیاد از ظرف‌های یک‌بارمصرف و رها کردن آن‌ها در طبیعت خسارات زیادی را به محیط‌زیست وارد می‌کند.

شناسنامه

مدرک شناسایی

ارسال شده توسط: سبحان/ 1489 ۰
  • چرا در سفر به کارت شناسایی خود نیازمندیم؟

۱٫ کارت شناسایی نشان‌دهنده هویت شماست و در عرف شهروندی، همواره کارت شناسایی باید همراهتان باشد.

۲٫ در صورت بروز حادثه، اقدام‌های اولیه در پرونده‌‌ی پزشکی و دسترسی به نزدیکانتان تسهیل می‌گردد.

۳٫جهت احراز هویت توسط سازمان‌‌های ذیل:

 

  • در صورت درخواست نیروهای انتظامی و امنیتی.
  • جهت اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌ها.
  • در‌صورت درخواست آژانس مجری تور و تورلیدر‌‌ها در اول و یا حین سفر.
  • در‌صورت درخواست هواپیمایی یا راه‌آهن جهت تطابق نام های درج شده بر روی بلیت‌ و نام مسافران.

نکته: جهت هم‌اتاق بودن با محارم خود، علاوه بر کارت ملی، شناسنامه نیز لازم است.

مدرک شناسایی

 گذشته از همه‌ی الزامات همراه داشتن کارت شناسایی، آیا تاریخچه‌ی آن را در کشورمان می‌دانید؟

نام و نام خانوادگی، سال و محل تولد و… اعتبار و هویت هر انسانی را رقم می‌زند. راستی چه شد که بشر به فکر ثبت هویت و احوال خود افتاد؟ نخستین کارت شناسایی ایرانی‌ها از آن چه کسی بوده است؟ تمامی اهالی و مغازه‌داران میدان حسن‌آباد ساختمان ثبت‌احوال را به خوبی می‌شناسند. با این همه اگر از آنها سراغ گنجینه ثبت‌احوال را بگیری کمتر کسی آدرس درست را به تو می‌دهد. گنجینه ای که می‌توان آن را بخشی از هویت تاریخی ایرانیان دانست.

وارد موزه که می‌شوی قطعه‌سنگ چند هزارساله‌ای را می‌بینی که به‌عنوان نخستین شناسنامه انسان‌ها در برابرت خودنمایی می‌کند و حظی آنی و گذرا از ذهنت می‌گریزد که افتخار ایرانی بودنت را اینجا می‌توانی بار دیگر مزه مزه کنی.

اینجا گنجینه ثبت‌احوال ایرانیان است. جایی که از نخستین شناسنامه بشریت تا شناسنامه‌های دیجیتالی را می‌توانی در آنجا سراغ بگیرید.

در ایران، نخستین مجموعه رسمی ثبت‌احوال در سوم دی‌ماه ۱۲۹۷ به‌عنوان بخشی از بلدیه تأسیس شد و نخستین سند ولایت یا همان شناسنامه هم در همین تاریخ برای فردی به نام فاطمه ایرانی در تهران به ثبت رسید.

اولین شناسنامه ایرانی برای یک زن

اولین ایرانی که شناسنامه دریافت کرد یک زن بود. خانم «فاطمه ایرانی» در سوم دی‌ماه سال ۱۲۹۷ با شماره شناسنامه یک، اولین فرد مملکت در هویت معاصر ایرانی بوده است.

شناسنامه‌های اولیه تک‌برگ، در اوراق آ سه وزارت امور داخله تهیه می‌شده و به‌مرور شکل دفترچه به خود گرفته است. دفترچه‌های مربعی شکل کوچکی که جلدهای صورتی داشتند و تنها ثبت ولادت و وفات در آن‌ها تعبیه‌شده بود.

صفحه ابتدایی قرآن کریم؛ شناسنامه کودکان قدیمی

روند تکاملی شناسنامه‌ها از دوران هخامنشی تاکنون در این موزه موجود نیست و گنجینه ثبت‌احوال به‌یک‌باره به ۲۰۰ سال گذشته پرتاب می‌شود. شواهد این موضوع نیز قرآن‌هایی است که در این گنجینه وجود دارد. پدران باذوق و قریحه‌ای که به یمن ورود مبارک فرزندانشان، نام و زمان ولادت آن‌ها را در حاشیه‌های صفحه ابتدایی «قران کریم» با قلمی سیاه و خطی خوش ثبت کرده‌اند.

پدری تولد دختران خود را این‌گونه که «ولادت نور چشمم، مریم فرزند آمیرزا غلامحسین را در سال ۱۳۴۸ هجری قمری» و پسرانش را با «تولد باسعادت علی‌محمد در سال ۱۳۲۹ هجری قمری» نگاشته بود و تمام دخترانش را نور چشم و پسرانش را سعید خوانده بود.

برخی هم نام متوفیان خود را در صفحه آخر شناسنامه با درج تاریخ آورده‌اند که نشان از اعتقاد مذهبی آن‌ها در چگونگی ثبت وقایع حیاتی داشته است.

 

اسناد هویتی بزرگان، سند ازدواج، شجره‌نامه ساداتشناسنامه

از دیگر اسناد موجود در گنجینه ثبت‌احوال ایران، سند هویتی مشاهیر ادبی، علمی، سیاسی و شهدا است. سند هویت درواقع همان فرمی است که پدران ما در هنگام مراجعه به ثبت‌احوال برای اخذ شناسنامه نوزاد آن را پر می‌کنند و درواقع همان سند مادر است که توسط اداره‌های ثبت‌احوال مناطق نگه‌داری می‌شود. سندهایی که هرکدام حکایت از حضور یک فرهنگ و تمدن ناب و تکرارناشدنی در تاریخ و تمدن ایران دارد.

آخرین نوع شناسنامه، شناسنامه رایانه‌ای است که در کنار کارت ملی صادر می‌شود.

 تذکر: اولین و اساسی ترین شرط برای یک سفر خارجی داشتن پاسپورت است. از همراه بردن شناسنامه،کارت ملی، گواهینامه، دفترچه بیمه و تمام مدارکی که خارج از کشورمان بی‌اعتبار است، خودداری نمایید.