جاذبه های طبیعت گردی

masooleh

۱۶

فروردین
۱۳۹۵

ماسوله

ارسال شده توسط: سبحان/ 413 ۰

ماسولهیکی از نقاط سرسبز، تاریخی و خوش آب و هوای شمال ایران با زمستانهای پر برف، تابستانهای خنک و با هوای مه آلود شهر توریستی و تاریخی ماسوله است. ماسوله در بخش سردار جنگل فومن، در جنوب غربی استان گیلان ، ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان و ۶۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. با دخالت پایگاه میراث فرهنگی ماسوله و سازمان حفاظت از محیط زیست به منظور حفاظت از محیط زیست، میراث معنوی ماسوله و طبیعت بکر، راه قدیمی ماسوله به خلخال که در گذشته شاهراه ارتباطی آذربایجان و گیلان بوده است در چندین دهه گذشته امکان توسعه پیدا نکرده است.

مانند زبان مردم جنوب جمهوری آذربایجان و غرب گیلان زبان اصلی مردم ماسوله زبان تالشی می باشد که با زبان آذری قدیم شباهت بسیاری دارد و از زبان های ایرانی شمال غربی محسوب می شود و با زبان گیلکی که زبان اصلی مرکز و شرق گیلان می باشد، متفاوت است.دین مردم ماسوله اسلام و مذهبشان شیعه می باشد. این شهر در فهرست آثار ملی طی شماره ۱۰۹۰ به عنوان میراث طبیعی و فرهنگی به ثبت رسیده است. ماسوله در پی قحطی سال ۱۳۲۰ و احداث جاده ارتباطی جدید بین گیلان و آذربایجان و … بیشتر جمعیت خود را از دست داده است. اجازه ساخت و ساز و توسعه شهر توسط شهرداری ماسوله (تاسیس۱۳۱۱)، سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پس از ثبت ماسوله به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی، داده نشد و در نتیجه طی هفتاد سال گذشته هزاران تن از اهالی ماسوله در نقاط مختلف ایران به ویژه تهران ساکن شدند. این شهر هم اکنون با مسائلی مانند زمین‌لرزه، ریزش سنگ، رانش زمین، سیل، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و… روبرو می باشد.

این شرکت با اجرای منظم تور طبیعت گردی ماسوله به صورت ۱ روزه و چند روزه با بهترین خدمات و راهنمایان مجرب افتخار خدمت گزاری شما گرامیان را دارد.

آبشارهای ماسوله :

آبشارهای ماسوله در نقاط مختلف آن به صورت پراکنده وجود دارند، گرچه در پی سیل‌های سالیان اخیر دستخوش تغییراتی شده اند ولی همچنان مورد توجه طبیعت گردان و دوستاران طبیعت قرار دارند. آبشار کوشم که در انتهای دره جنگلی ماسوله و در ارتفاعات این منطقه واقع شده از جمله آبشارهای ماسوله است که ارتفاع آن به حدود سی متر می‌رسد. مسیر دسترسی به این آبشار در امتداد رودخانه و با شیبی ملایم و در جهت مخالف جریان آب می باشد که پس از گذر از چند آبشار کوچک دیگر، در انتهای تنگه دیواره‌ای سنگی با حدود یک ساعت کوه پیمایی دیده خواهد شد. از دیگر آبشارهای این منطقه با ارتفاع بیش از ۲۰ متر می‌توان به آبشار ماسوله رودخان، آبشار توریشوم، آبشار خرم بو یا خربو و آبشار لارچشمه نیز اشاره نمود که با جلوه ای زیبا چشم نوازی می کنند.

صنایع دستی و سوغات ماسوله :

از سوغات و صنایع دستی ماسوله برای دوستاران تورهای طبیعت گردی می توان به لباس های محلی و شیرینی اگردک، شال و جوراب، عروسک های کوچکی که با نخ کاموا بافته می شوند، چموش، گلیم، لیف حمام، جوراب ساق کوتاه و بلند، صنایع چوبی و فلزی، کلاه پشمی، دستکش و روفرشی(نوعی جوراب ساق کوتاه) نخی و پشمی و . . . اشاره نمود.

جهت اطلاع از قیمت تور ماسوله  به صورت ۱ روزه و چندروزه که زیر شاخه تور طبیعت گردی می باشد از منوی سایت به قسمت تور طبیعت گردی مراجعه نمایید و یا با شماره تلفن ۸۸۸۹۷۱۷۹-۰۲۱ مرکز توریسم ایران تماس بگیرید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید