ghale roodkhan

۱۳

فروردین
۱۳۹۵

قلعه رودخان

ارسال شده توسط: سبحان/ 387 ۰

قلعه رودخانقلعه حسامی یا دژ رودخان یا قلعه رودخان نام قلعه‌ایست تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان که با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار گرفته است و برخی از کارشناسان،ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران تخمین زده اند. دیوار قلعه که در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته است ۱۵۰۰ متر طول دارد و تا ماسوله ۴۵ کیلومتر، تا شهر ماکلوان ۲۵ کیلومتر و تا شفت ۲۰ کیلومتر فاصله دارد، ولی از مسیر آسفالته و  اصلی مسافت قلعه تا ماکلوان تقریباً ۳۵ کیلومتر و تا ماسوله ۶۰ کیلومتر و تا فومن ۲۵ کیلومتر است.

در کنار قلعه رودخانه‌ای با همین نام جاری است و این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع گردیده است. این دژ با ارزش تاریخی که دارد بنابر ویژگی‌های استراتژیکی و رزمی، ساختار و معماری، در سی مرداد سال ۵۴ ه.خ، به شماره ۳٫۱۵۴۹ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران ماندگار گردید.

این شرکت با اجرای منظم تور طبیعت گردی قلعه رودخان به صورت ۱ روزه و چند روزه با بهترین خدمات و راهنمایان مجرب افتخار خدمت گزاری شما گرامیان را دارد.

تاریخچه قلعه رودخان:

در دورهٔ سلجوقیان این قلعه از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده و تجدید بنا شده است. بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه رودخان درج شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاءالدین اسحق تجدید بنا شده است که این کتیبه در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود. امیره حسام الدین دباج فومنی معروف به مظفرالسلطان، فرمانروای بیه‌پس اولین قدرت منطقه‌ای بود که قلعه رود خان را بازسازی کرد و از اطاعت از صفویان سرپیچی کرد تا از آنجا به مقاومت بپردازد ولی موفق نشد و به دربند گریخت و در آخر دستگیر شد و در تبریز اعدام گردید.

دلیل نام گذاری قلعه:

معادل باستانی (دژ رودگان) یا (روگان) به معنای دژی که در کنار رود قرار دارد یا تغییر یافته آن به نام قلعه رودخان خوانده می‌شود، چون این قلعهٔ تاریخی در کنار رودخانه‌ای بنا گردیده است. این قلعه به زبان مردم بومی آن منطقه که تالشی هستند قله رخون نامیده می‌شود که به مرور زمان به قلعه رودخان تغییر یافته است. قلعه رودخان به نام‌های قلعهٔ سگسال، هزارپله، سکسار، سگسارو حسامی نیز در دوران‌های تاریخی مختلف خوانده شده است.

جهت اطلاع از قیمت تور قلعه رودخان  به صورت ۱ روزه و چندروزه که زیر شاخه تور طبیعت گردی می باشد از منوی سایت به قسمت تور طبیعت گردی مراجعه نمایید و یا با شماره تلفن ۸۸۸۹۷۱۷۹-۰۲۱ مرکز توریسم ایران تماس بگیرید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید