آرامگاه فردوسی مشهد

۳۰

فروردین
۱۳۹۵

آرامگاه فردوسی مشهد

ارسال شده توسط: سبحان/ 716 ۰

آرامگاه فردوسی مشهدمشهور است به دلیل شیعه بودن پیکر فردوسی را به گورستان راه ندادند ، ناچار او را درون شهر طابران توس مشهد نزدیک به دروازهٔ شرقی رزان در باغ خودش به خاک سپردند. مزار او زیارتگاه اهل معرفت و دانش بود و با وجود آنکه بارها آن را با خاک یکسان نمودند مجددا از نو ساخته می شد. ساختن اولین بنا بر گور ابوالقاسم فردوسی را بر مبنای خبری نه چندان موثق به سپهدار توس یعنی ارسلان جاذب که ذکر او در دیباچه شاهنامه آمده‌است در زمان فردوسی نسبت داده اند.اشعاری که بر اضلاع چهارگانه بنا نقش بسته است از حکیم فردوسی و معرف شخصیت و اندیشه اوست و نمای بیرونی بنا شامل عناصر تزئینی هخامنشی به خصوص ستون ها و سرستون ها است و .ساختمان فعلی آرامگاه فردوسی الهام گرفته از شیوه معماری هخامنشی به ویژه آرامگاه کوروش می باشد.  فضای داخلی بنا شامل ۲۰ ستون مرمری،علاوه بر الهام گرفتن از معماری دوه اشکانی در پائین و هشت ستون در بخش فوقانی می باشد و بخش فوقانی بنا بصورت توخالی ساخته شده است. دیوارنگاره هایی از فریدون صدیقی که نمایش صحنه هایی از روایات شاهنامه است در بخش هایی از آرامگاه فردوسی نصب شده است. بهترین حجاران تصاویری از شاهنامه را بر دیوارهای آرامگاه که مساحت ساختمان آن ۹۴۵ متر بود حک کردند. ساختمان آرامگاه از همان سال‌های نخست به سبب عدم محاسبهٔ مقاومت مصالح و خاک پی و از آنجا که در طراحی بنا محاسبات فنی لازم به عمل نیامده بود،  شروع به نشست و جذب رطوبت نمود و با وجود تعمیرات و مراقبت‌های سی‌ساله لزوم تجدید بنای آرامگاه مطرح گردید و در سال ۱۳۴۳ بازسازی بنا به دستور انجمن آثار ملی در سال ۱۳۴۷ با نظارت مهندس هوشنگ سیحون به انجام شد.

باغ آرامگاه فردوسی که یک موزه و کتابخانه دارد و در حدود شش هکتار مساحت دارد، هم اکنون سالانه بیش از یک میلیون شیفتهٔ فردوسی و زائر را در شهر مشهد پذیراست. با این همه فضلای اهل ادب ایران در صدد توسعه و آبادی مجموعه بوده و آن را درخور شأن رفیع فردوسی نمی‌دانند.

بنای کنونی ساخته شده از بتون و سنگ و کاشی و دارای نهصد متر سطح زیربناست که سعی شده در ظاهر کاملاً شبیه بنای پیشین باشد. داخل بنای پیشین کوچکتر و کم عمق تر و دارای نمای بیرونی شبیه بنای فعلی و دارای دو ورودی کم‌عرض شرقی و غربی بود. بخش فوقانی بنا این بار میان‌تهی ساخته شد، در صورتی که در اجرای اولیه توپر بوده و سقف داخلی آن هم متأثر از عناصر تزیینی عصر فردوسی و دورهٔ هخامنشی با کاشی‌کاری معرق روکاری شده، دیوارهای آن هم تماماً با سنگهایی از منطقهٔ توس نماسازی شد که در شهر مشهد، نمای کلی آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد را در ذهن بیننده تداعی می‌کند.

آژانس مرکز توریسم ایران افتخار دارد، همه روزه با شما میهمانان گرامی در تور مشهد هوایی و تور مشهد با قطار چهار تخته و شش تخته همراهی و خدمت گزاری نماید.جهت اطلاع از تور هوایی و زمینی مشهد، تورهای ارزان مشهد و تور لحظه آخر مشهد با مرکز توریسم ایران تماس حاصل نمایید و یا در خبر نامه سایت عضو شوید تا از آفرهای ویژه تور مشهد آگاه شوید. جهت مشاهده هتل های مشهد از منوی سایت به قسمت هتل-هتل های مشهد مراجعه نمایید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید